Kaganek-lampka oliwna

Jedną z najstarszych metod oświetlania jest lampka oliwna w Polsce zwana kagankiem, pierwotnie wykonywana z gliny, później metalu czy szkła. Za paliwo może służyć każdy tłuszcz czy to zwierzęcy czy rośliny oraz nowocześniejsze paliwa w stylu nafty czy olejku parafinowego. Chciałbym przedstawić sposób wykonania trzech lampek, pierwsza wykonana jest z drewna, druga z butelki szklanej, ostania z dwóch puszek.

Wyszukujemy odpowiedni kawałek drewna, nie może być żadnych pęknięć, aby olej nie wyciekał, robimy dziurę wypalając albo wydłubując.

Teraz wsadzamy dwa kamienie a pomiędzy nie knot( u mnie to kawałek hubki z hubiaka pospolitego), najlepiej na wcisk tylko tak, aby paliwo mogło swobodnie namaczać knot.

Wlewamy paliwo, jeżeli bierzemy z domu dobrze jest kupić olejek parafinowy lub coś na jego bazie, nie kopci tak jak olej roślinny czy tłuszcz zwierzęcy. Knota nie musimy namaczać z góry, jeżeli się przyjrzymy po nalaniu paliwa zobaczymy jak wędruje ono do góry po knocie.

Druga lampka jest zrobiona ze znalezionej butelki z metalową zakrętką, tutaj za knot służy sznurek skręcony z łyka lipowego Nie trzeba całej butelki wypełniać olejkiem można nalać część wody a reszty paliwa, zawsze wypłynie one na wierzch, jeżeli mamy długi knot i kawałek będzie w wodzie, nie ma się czym przejmować i tak będzie się palił.

Do zrobienia trzeciej lampki będziemy potrzebowali dwóch puszek, z pierwszej odcinamy górę a w drugiej wycinamy kształt ja na zdjęciu.

Wsadzamy pierwszą puszkę w drugą, w zawleczkę wsadzamy knot, tym razem jest to kawałek bawełnianej sznurówki, knot nie może być wykonany z materiałów syntetycznych. Dorabiamy uchwyt z drutu i gotowe. Ta konstrukcja ma przewagę nad poprzednimi, dlatego że ma zasłonę od wiatru, która służy jednocześnie jako odbłyśnik.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.