Apteczka

Zaczynałem łazić z potężną apteczką zrobioną z kosmetyczki. Przez lata włóczenia się po lasach , doszedłem do wniosku, że wystarczy mała apteczka która wejdzie do torebki na pasku lub bocznej kieszeni bojówek. Ważne, aby mieć ją zawsze przy sobie. Jeśli będzie przy plecaku a my odejdziemy od obozu, wtedy powinniśmy mieć przynajmniej podstawowe środki opatrunkowe. Jednak nie o zawartości chciałem tu napisać , ponieważ nie poczuwam się na siłach o tym wypowiadać .To co moja apteczka zawiera , jest tylko poparte moim doświadczeniem, a nie konkretną wiedzą medyczną.
Przetestowałem masę opakowań w większości były to samoróbki. Jednego czego mi brakowało w moich apteczkach czy to kupnych czy zrobionych samemu to wodoodporności. Jeden nieostrożny krok, czy zbyt śliski pień i można wylądować w wodzie. Zacząłem używać jako opakowania woreczka strunowego. Chwila i powstały w nim małe dziurki , folia do wytrzymałych materiałów nie należy, więc okleiłem całość przezroczystą taśmą naprawczą i to był strzał w dziesiątkę. Jednak co jakiś czas musiałem wymieniać woreczki, zamknięcie w końcu traciło szczelność ( z drugiej strony , nie miałem jakiś dobrych jakościowo woreczków). Od jakiegoś czasu używam zamiast tradycyjnego woreczka strunowego , takiego z suwakiem. Do kupienia w większości supermarketów, są tak samo szczelne jak ich poprzednicy, ale wygodniejsze w użytkowaniu i wydaje mi się, że dłużej pozostaną szczelne. Jeśli ktoś zdecyduje się na taka apteczkę warto przed każdym wyjściem w teren sprawdzać jej szczelność, wystarczy nadmuchać zamknąć i ścisnąć, jeśli powietrze nie uchodzi , to znaczy, że jest szczelna, oraz sprawdzać czy suwak jest zasunięty do samego końca.

Po namowach , zamieszczam wnętrze mojej apteczki. Jednocześnie przestrzegam, jeśli ktoś chciałby skopiować zawartość leków znajdujących się w niej, należy dowiedzieć się czy nie jest na nie uczulony(na). Bezwzględnie nie należy podawać innym osobom leków, jeśli nie mamy pewności, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Ponieważ możemy, narobić wiele złego.
Środki opatrunkowe:
-opaska dziana podtrzymująca 4mx10cm
-kompresy z gazy 9x9cm jedno opakowanie w którym znajdują się 3 sztuki
-paski do zamykania ran steri-strips
-kawałek plastra z opatrunkiem ciętego
– gaziki nasączone spirytusem
– plaster bez opatrunku hipoalergiczny , taki jakby papierowy 2,5 cm szerokości. Używam go często do obklejenia plastra opatrunkowego. Wtedy się nie odkleja.
Tabletki
– na biegunkę , obojętnie oby zawierały chlorowodorek loperamidu
– coś przeciwbólowego i przeciw zapalnego , jakieś mocne, które zawierają ibuprofen.
– amol przelany do małej do plastykowej buteleczki , działanie jego jest wszechstronne.
Ostatnio dowiedziałem się o nowym medykamencie który zamierzam przetestować, mianowicie jest to opatrunek tamujący krwawienie. Przykłada się do rany, dociska na chwilę i podobno w czasie minuty rana przestaje krwawić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.