bez-C2-A0tytu-C5-82u2

Rozłupywanie drewna za pomocą małego noża

Nawet sporych rozmiarów klocek można rozłupać przy pomocy małego noża. Trzeba sobie przygotować 2-3 kliny , mogą być odłupane od boku klocka który chcemy rozszczepić. Do tego podbijak który będzie pełnił funkcje młotka. Szukamy pęknięć które ułatwią nam pracę. Jeśli takowych nie ma wbijamy nóż dokładnie po środku, wyciągany i w jego miejsce wbijamy klinik. Teraz wbijamy nóż z przeciwległej strony, wyciągamy i dajemy drugi klin. Podbijając równomiernie kliny polano powinno się rozszczepić. Czasem z jednej strony jest sęk albo włókna są poskręcane i dlatego idzie to dość opornie. Można wtedy zastosować jeszcze jeden klin z boku od strony przeciwległej do sęka.
Jak widać na zdjęciach powyżej do rozłupania użyłem noża składanego z blokadą, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jednak jeśli musimy użyć takowego kozika lepiej zwolnic blokadę przy wbijaniu, rękojeść może sobie zwisać, w niczym to nie przeszkadza a blokada się nie niszczy.

2 myśli na temat “Rozłupywanie drewna za pomocą małego noża”

  1. Z Opinelem to nie tylko problem co do uderzania twawrdym narzędziem i ostrze może pójść w pół, ale mechanizm (tulejka), którą przekręcamy aby otworzyć lub zamknąć nóż, pod wpływem silnego uderzenia o głowni jest narażony na wielkie ociążenia, wrzyna się w materiał i niszczy cały mechanizm.

  2. Nie powinno się rozłupywać drewna opinelem gdyż ostrze jest wysoko hartowane a samo ostrzenie jest przystosowane do innego celu. Jeszcze pół biedy gdy się uderza ostrze miękkim drewnem. Jednak gdy używamy drewna twardego, młotków bądź innych narzędzi metalowych ostrze może pójść w pół.

Dodaj komentarz